Dachówki betonowe

Wybierając rodzaj pokrycia dachu naszego domu, musimy podjąć decyzję, jaki materiał nas interesuje. Wybór najczęściej pada na popularną blachodachówkę. Alternatywą mogą okazać się dachówki betonowe. Czym są i czy warto w nie inwestować?

 

Żywotność dachówki betonowej (inaczej cementowej) szacuje się na aż siedemdziesiąt lat. Możemy liczyć nawet na trzydzieści lat gwarancji od producentów tego materiału. Jego skład różni się od tego, z którego tworzy się blachy dachowe, i zawiera piasek, cement oraz pigmenty. Przybiera najczęściej odcienie czerwieni, brązu i czerni. Jest zdecydowanie trwalszy niż blachodachówka, bardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne, takie jak bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury czy porywiste wiatry. Jeżeli jednak spojrzeć na wyceny dachów, łatwo dostrzeżemy, jaką przewagę mają blachy nad dachówkami betonowymi. Chodzi oczywiście o cenę, która jest zauważalnie niższa.

 

Choć trwałość blach dachowych szacuje się na około dwadzieścia pięć – pięćdziesiąt lat, a więc sporo mniej niż dachówki betonowej, warto zainteresować się tą opcją ze względu na niższe koszty – zarówno samego materiału, jak i montażu. Niemniej, jeśli budujemy dom w miejscu szczególnie narażonym na ekstremalne zjawiska atmosferyczne, nasz wybór powinien paść na dachówkę betonową.