Budowa domów energooszczędnych

Budowa domu energooszczędnego musi zakładać wyposażenie go w sprawnie działającą wentylację. Należy unikać zastosowania wentylacji grawitacyjnej. Mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna spowoduje duże straty ciepła i trudno będzie budynek nazwać domem energooszczędnym. Dlaczego? Taka wentylacja sprawi, że do wnętrza domu będzie napływało zimne powietrze z zewnątrz, co jest jednoznaczne z tym, że trzeba je będzie podgrzać, czyli zużyć większą ilość energii.

 

Budowa domów energooszczędnych wiąże się z zainstalowaniem urządzeń, których działanie polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza. Budowa domu Łódź t wymaga zastosowania rozwiązań technologicznych związanych z ociepleniem domu, gdyż ma to podstawowe znaczenie. Zabezpieczenie go przed stratami ciepła za pomocą odpowiedniej grubości izolacji termicznej przyczyni się do zminimalizowania ubytków ciepła.

 

Bardzo duże znaczenie ma także izolacja dachu, ponieważ nagrzane wewnątrz domu powietrze unosi się i dobrze byłoby, gdyby nie wydostawało się na zewnątrz poprzez różnego rodzaju nieszczelności. Dom energooszczędny nie powinien być parterowy, gdyż jego rozłożystość i zwiększona powierzchnia dachu przyczynią się do powstawania ubytków ciepła.