Pozycjoner spawalniczy

Spojenie różnych materiałów, to między innymi spawanie, lutowanie, klejenie czy zgrzewanie. Spawanie łączy elementy metalowe, robi to przy pomocy użycia odpowiedniego spoiwa. Dzięki nowoczesnej technice dzisiaj istnieją specjalne urządzenia, które bardzo pomagają w procesach spawania.
Obrotnik spawalniczy i pozycjoner spawalniczy to przykłady urządzeń, które bardzo dobrze pomagają ustawić nam elementy przygotowywane do spawania. Dzięki tym dwóm urządzeniom, które posiadają obrotową tarczę obrotnika najłatwiej spawa się przedmioty okrągłe, takie jak rury, beczki czy zbiorniki. Dodatkowo pozycjoner spawalniczy spawa jeszcze przedmioty o różnych innych kształtach niż tylko okrągłe. Urządzenia te są zasilane prądem trójfazowym, używa się ich w wielu gałęziach przemysłowych.
Innymi, pomocnymi przy spawaniu urządzeniami, są półautomaty spawalnicze. Są to niewielkie urządzenia, które bardzo pomagają w procesach spawania. Są to urządzenia lekkie i mobilne, które używa się w wielu gałęziach przemysłowych. Doskonale naprawiają różne przedmioty.
Niektóre półautomaty spawalnicze to migomaty. Spawają one za pomocą metody mig/mag. Materiały do spawania to stal, stal nierdzewna czy też aluminium.