Ogniwa

Odkąd człowiek odkrył elektryczność, starał nauczyć się ją produkować.
Na początku wykorzystywano do tego silniki parowe, paliło się w piecu węglem, para napędzała turbinę, która wytwarzała prąd. Tą technikę uzyskiwania prądu stosuje się do tej pory, niestety jest ona kosztowna i zanieczyszcza środowisko. W polsce, prąd produkuje się w elektrowniach węglowych nazywanych również cieplnymi, paliwem używanym do produkcji jest węgiel brunatny lub kamienny.
Ciekawą alternatywą w wytwarzaniu prądu jest korzystanie z darmowej energii, przykładem są elektrownie wodne, które zasilane są strumieniem wody np: przepływającą rzeką. Wykorzystywane do tego celu są również wielkie wiatraki, które dzięki sile wiatru potrafią zasilić sporo gospodarstw domowych.
Jednym z najciekawszych rozwiązań jest energia słoneczna. Żeby przerobić taką energię w prąd, stawia się wielkie panele słoneczne, dzięki swojej uniwersalności, można zamontować je również na dachu własnego domu. Działanie takich paneli jest bardzo proste, słońce które świeci na panele słoneczne, zasila ogniwa fotowoltaiczne, zwane potocznie słonecznymi, które dzięki procesowi zachodzącemu wewnątrz, wytwarzają prąd. Montaż takich paneli na dachu jest kosztowny, jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach i możemy cieszyć się dużymi oszczędnościami.