Ogniwa fotowoltaiczne

Coraz częściej słyszy się dzisiaj o tzw. zielonej energii. W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, to w jaki sposób wytwarzana jest energia elektryczna, jest dla nas o wiele bardziej istotne.

Zielona energia to taka, której wytworzenie nie wiąże się z szeregiem zgubnych dla naszego środowiska efektów, które niesie ze sobą spalanie węgla. Farmy wiatrowe, elektrownie wodne czy ogniwa fotowoltaiczne – to tylko niektóre przykłady. Udział zielonej energii w pokryciu bieżącego zapotrzebowania energetycznego stale wzrasta i jest wyraźnie widoczny zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.

Szczególną popularnością cieszą się panele słoneczne, które coraz częściej montuje się na dachach nowo powstających budynków, zarówno mieszkalnych czy biurowych jak i przemysłowych. Jakkolwiek ogniwa są z pewnością niemałym wydatkiem – oprócz instalacji samych paneli konieczne jest dostosowanie naszej instalacji, dobór odpowiedniego inwertera (tutaj warto rozważyć konstrukcje obsługujące więcej stringów) – inwestycja zwraca się nadspodziewanie szybko. Konieczne może być również zabezpieczenie, które zablokuje przepływ energii do sieci, w chwili gdy generacja jest wyższa od naszego aktualnego poboru.