Jak utrzymać odpowiednią wentylację w domu?

W miejscach gospodarczych i zamieszkałych przez ludzi bardzo istotne jest utrzymanie stosownej stężenia wilgotności oraz napływu świeżego powietrza. Taką funkcję spełniają nawietrzaki, które instalowane są ponad oknami lub obok gwarantują dobrą wentylację pokoju. Nierzadko są one wyposażone w system labiryntów wyciszających dźwięki z ulicy oraz osłonkę, zabezpieczającą przed różnymi opadami atmosferycznymi. Nawietrzaki w głównej mierze są wykonywane z blachy ocynkowanej lub chromoniklowej.

Współczesne podejścia w budownictwie umożliwiają instalację systemu wentylacyjnego, zharmonizowanego do własnych preferencji. Za pośrednictwem dodatkowych sprzętów takich jak rekuperatory jesteśmy w stanie otrzymać pożądany poziom stężenia wilgotności powietrza w lokalu. Ich wykorzystanie pozwoli też znacznie ograniczyć utratę ciepła, które jest wydmuchiwane na zewnątrz. Stały przepływ wolnego od zanieczyszczeń powietrza korzystanie będzie oddziaływać na nasz nastrój i zdolność koncentracji.

Zwykle w pomieszczeniach, w którym występuje nadmiar wilgoci na powierzchni okiennic można zauważyć krople cieczy. Oznacza to, że w danym pomieszczeniu nie ma funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Nadmierna wilgoć negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców oraz w przypadku jej ciągłego wypływu może być powodem powstania pleśni na ścianie lub w środku ściany. Nawiewniki pozwalają na skuteczne odprowadzenie wilgoci i biorą udział w wentylacji całego lokalu. Ich użycie gwarantuje dodatkowo znaczne zmniejszenie strat ciepła i wyeliminowanie przeciągów.