Automatyzacja bramy

Napędy do bram są coraz częściej używane przy montażu ogrodzenia, lub już na zamontowanych bramach. Należy jednak pamiętać, że nie każda brama może być zautomatyzowana.
Automatyka do bram jest bardzo wygodna dla osób, które mają dość ciągłego wysiadania z auta, by otworzyć bramę, szczególnie wtedy, gdy warunki atmosferyczne na dworze nie są przyjemne. Napędy do bram najczęściej składają się z silnika, sterownika (modułu), oraz z przekładni ślimakowej. Zasilane są przede wszystkim napięciem zmiennym, zdarza się że są też zasilane napięciem stałym. Zaletą przekładni ślimakowych jest to, że samoistnie się blokują, dzięki temu osoby z zewnątrz nie mogą samodzielnie odsunąć bramy.
Moduł sterujący napędu do bramy zawiera pilot i odbiornik radiowy. Wystarczy kliknięcie, jednego przycisku na pilocie a sygnał radiowy jest wysyłany do odbiornika, który uruchamia napęd. Zaawansowana automatyka do bram, a konkretnie inne funkcje sterowania pozwalają na przykład na otwieranie bramy tylko na ustaloną szerokość, dzięki temu nie musi otwierać się do końca, a umożliwia jedynie przejście pieszo lub przejazd rowerem. Zazwyczaj brama w takim trybie otwierana jest na 1,5 m, i po określonym czasie zamyka się automatycznie.
Kolejne udogodnienie to system zapewniający bezpieczeństwo przy otwieraniu lub zamykaniu bramy.  Zainstalowane fotokomórki ostrzegają o ruchu bramy, dzięki nim również są w stanie się zatrzymać, jeżeli zostanie wychwycona przeszkoda. Inne udogodnienie to automatyczne zamykanie się bramy, po upływie zakodowanego czasu, a dzięki fotokomórkom zamykanie nie zacznie się dopóki czujki nie przestaną wykrywać przeszkody między nimi. Można również zakupić system, który dodatkowo będzie liczył cykle, dzięki temu informacja o przeglądzie będzie sygnalizowana, a to pozwoli na zachowanie gwarancji przez długi czas, a przede wszystkim zapewni długie funkcjonowanie.